Mapa dłoni

Mapa dłoni. Gdzie uciskać, żeby pozbyć się bólu i wzmocnić organy wewnętrzne?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na stopach znajduje się szereg punktów, które wiążą się z określonymi organami wewnętrznymi. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że można je znaleźć także na dłoniach. Ich delikatne ugniatanie (masaż warto wykonywać samodzielnie przez około 10 minut na początku u jednej, później u kolejnej dłoni) może pomóc skutecznie rozprawić się z różnego typu bolączkami. Refleksologia ma też niebagatelny wpływ na kondycję człowieka – zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Gdzie znajdują się receptory, które odpowiadają określonym częściom ludzkiego ciała? Poniższe podpunkty powinny okazać się pomocne.

1. Czubki palców. Delikatne ugniatanie może pomóc pozbyć się bólu głowy

aku1

Foto: wikihow.com

Górne partie palców wiążą się z mózgiem oraz zatokami. Ugniatanie tych okolic może mieć więc zbawienny wpływ na szereg różnych czynników. Po pierwsze, dzięki takiemu masażowi da się złagodzić ból głowy. Jest to też czynność, którą powinny praktykować osoby mające problem z zasypianiem. Dzięki powolnemu dotykaniu i pocieraniu palców można sprawić, że szybciej zachce nam się spać. To wreszcie sposób na wzmocnienie zatok. Zwłaszcza dla tych, którzy często się przeziębiają.

2. Obszar poniżej czubków palców. Masaż może wzmocnić gardło

aku2

Foto: wikihow.com

Ci, którzy często zmagają się z bólem gardła, powinni zawsze pamiętać o masowaniu górnej partii palców. Dzięki temu mogą ulżyć sobie w bólu i się wzmocnić. Taka czynność może też mieć zbawienny wpływ na węzły chłonne i przełyk. Wystarczy delikatnie oklepywać palce, by następnie przejść do bardziej intensywnego masażu, który wywoła uczucie ciepła.

3. Miejsca pomiędzy palcami. Masaż wzmocni wzrok i słuch

aku3

Foto: staras / istock

Miejsca pomiędzy kolejnymi palcami są bardzo wrażliwe. Mają też związek z istotnymi zmysłami – wzroku oraz słuchu. Należy je masować dokładnie, ale ostrożnie. Dzięki temu można przyczynić się do wzmocnienia tych narządów, jednocześnie sprawiając, że będą nam służyły przez długie lata. Oczywiście czynność tę najlepiej robić codziennie, na przykład przed pójściem spać.

4. Obszar pod palcami. Ugniatanie, które ma pozytywny wpływ na płuca

aku4

Foto: GemaIbarra / istock

Ci, którzy mają problemy z układem oddechowym, powinni skupić się na ugniataniu obszaru tuż pod palcami. Dzięki temu mogą wzmocnić płuca i zapobiec potencjalnym chorobom. Jest to wskazane zwłaszcza dla tych osób, które paliły dużo papierosów i narażone są na nowotwory. Należy jednak mieć na uwadze, że tuż pod palcami skóra jest nieco grubsza. Warto więc trochę mocniej masować ten obszar.

5. Przedłużenie środkowego palca. Masuj, żeby usprawnić pracę jelit

aku5

Foto: staras / istock

„Przedłużenie” środkowego palca, a więc centralna część dłoni, wiąże się z nadnerczami, nerkami i jelitami. Funkcjonowanie tych organów jest kluczowe, jeśli chodzi o ludzkie zdrowie, a nawet życie. I chociaż masaż dłoni nie jest wystarczający, kiedy pojawiają się problemy, to warto go sobie fundować zapobiegawczo. W tym celu wystarczy ugniatać środkowy palec, przez całą długość dłoni aż do nadgarstka.

6. Wewnętrzna i zewnętrzna strona kciuka. Masaż poprawi pracę tarczycy

aku6

Foto: Tharakorn / istock

Zdarza się, że ludzie mimowolnie chwytają się za kciuk i go pocierają. I chociaż czasami to znak, że się denerwują, to może być też sygnał, iż mają problemy z trzustką albo tarczycą. Bowiem to właśnie kciuk jest powiązany z tymi organami, a dodatkowo z pęcherzem i macicą albo prostatą. Warto go ugniatać i masować, bo to może wzmocnić prace tych organów, a dodatkowo zrelaksować.

7. Ogólny masaż dłoni. Wzmacnia organizm i odpręża

aku7

Foto: Tharakorn / istock

Od czasu do czasu, nawet jeśli nic nam nie dolega, warto zafundować sobie ogólny masaż dłoni. Na pewno będzie on korzystny, jeśli chodzi o wsparcie kondycji fizycznej, ale też psychicznej. Nie można wszak zapominać o tym, że masowanie jest czynnością, która z zasady odpręża i relaksuje. Ugniatanie obu dłoni, nawet przez kilka minut, będzie miało korzystny wpływ na cały organizm.

Pozyskane z sieci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Mapa dłoni

  1. elka pisze:

    Bardzo dobry artykuł dziękuję.

  2. Ula pisze:

    Dziękuję. Dla mnie to temat na czasie.

  3. Filip pisze:

    Dziękuję. Nie znałem! Już odrywam paluszki od klawiatury i masuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *